Kategorie
Uncategorized

Męska koszula


Koszula to podstawowa część ubioru męskiego. Ubieramy ją na co dzień i od święta, do pracy, do jeansów i do garnituru; znana jest wszystkim i wszędzie. Koszule rozróżniamy wedle ich cech: takimi podstawowymi są: krój, kolor, rodzaj kołnierzyka, mankietów. Dopiero jak poznamy tą systematykę jesteśmy w stanie idealnie dopasować i wybrać tą idealną. A więc odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie: jakie mamy rodzaje koszul? Wymienię te podstawowo: jeśli mowa o kolorze to najbardziej popularnymi są koszula biała, niebieska, granatowa i czarna, bardzo często też poszukiwane są koszule w kratkę (np. kratka Vichy), czy w paski. Koszule białe są z powodu ich koloru najbardziej eleganckie, w dawnych czasach koszule białe odzwierciedlały status jej posiadacza i pozwolić sobie na nią mógł sobie jedynie człowiek majętny. Tego typu koszulę trudno było utrzymać w czystości i świeżości a trzeba pamiętać, że takich narzędzi jak pralka czy środków pioracychnie było. Oczywiście od każdej reguły jest wyjątek: bo latem bardzo często spotykamy na plażach i ulicach mężczyzn ubranych w koszule lniane, które też są koloru białego, a taka koszula mimo, że może być ładna nie będzie traktowana jako elegancka. Powróćmy zatem do koszul białych: jest ona bardzo często wykorzystywana do strojów formalnych tj. do garniturów, dlaczego? Ponieważ tak jak wspomnieliśmy już wcześniej nadal kojarzy nam się ona z najwyższą czystością i świeżością. Musimy tutaj zaznaczyć, że koszule białe też podlegają kolejnym rodzajom, ale to w dalszej części. Najbardziej elegancką koszulą białą jest koszula tzw. ”frakowa” z łamanym kołnierzykiem i z guzikami jubilerskimi, taką koszulę ubieramy tylko do najbardziej wymagających strojów formalnych: miedzy innymi smokingów i fraków. Mniej formalną niż koszula frakowa jest popularnie nazywana koszula „na spinki”. Taka koszula charakteryzuje się podwójnym mankietami, które zapinamy za pomocą nie guzików ale spinek. Często taka koszula ma plisę poprowadzoną pionowo wzdłuż linii guzików, idealny wybór jeśli chcemy ubrać muszkę. Żeby w pełni wykorzystać temat koszul białych musimy opisać także te, które wykorzystujemy do strojów mniej formalnych i te typowe casualowe. Do strojów mniej formalnych można ubrać koszulę białą na pojedynczy mankiet czyli zapinaną na guzik. Trzeba pamiętać, że koszula biała na krótki rękaw nie jest koszulą formalną i nie powinno się jej zakładać do garnituru.
Następną w kolejności w systematyce kolorów mamy koszule niebieskie, granatowe i czarne. Tak jak koszula biała tak niebieską możemy wykorzystywać do strojów formalnych czyli do garniturów, tak koszul granatowych i czarnych nie traktujemy jako ubioru oficjalnego. W salonach bardzo często dostępne są koszule niebieskie nie tylko zapinane na guziki ale też na spinki. Taki kolor koszul idealnie sprawdzi się do garniturów biznesowych, bardzo dobrze komponuje się z różnymi fakturami garniturów czy marynarek. Natomiast koszule granatowe i czarne, które bardzo często są poszukiwane przez klientów idealnie sprawdzą się do mniej formalnych strojów np. na wieczorne wyjście czy zabawę ze znajomymi.
Koszul w kratkę lub w paski każdy choć jedną z nich ma w szafie, lubimy tego typu ubrania, czujemy się w nich komfortowo, wiemy, że dobrze wyglądają do chinosów czy jeansów, w które tak często zakładamy. Niemniej trzeba być ostrożnym z zakupem takich koszul i najlepiej spytać się sprzedawcy lub własnego doradcy jaka koszula będzie idealna dla nas. Takimi podstawowymi wskazówkami będą między innymi to, żeby nie wybierać pstrokatych wzorów lub bardzo oryginalnych nadruków, bo taka koszula, może nam się po prostu bardzo szybko znudzić chyba, że będziemy ją zakładać od czasu do czasu. Musimy pamiętać, ze jeśli nie mamy dużej szafy albo nie chcemy inwestować wielu pieniędzy w stroje to wybierajmy spokojniejsze wzory i kolory, nie będziemy wtedy spędzali dużo czasu nad zastanowieniem się jaka koszulę do jakich spodni wybrać czy pod jaka marynarką będzie ona dobre wyglądała.
Na wstępie zaznaczyliśmy, że koszulę maja dosyć bogatą systematykę, ale my skupimy się tutaj na takiej uproszczonej i takiej, dzięki której będziemy mogli w szybki sposób wybrać dla siebie idealną koszulę. Bardzo ważnym elementem koszul jest kołnierzyk, najbardziej popularne rodzaje to: kent, półkent, włoski i stójka. W większości koszul znajdziemy kołnierzyk pół kent albo kent, są to kołnierzyki, których końce usytuowane są bardzo blisko linii guzików, natomiast przy kołnierzyku włoskim końce usytuowane są daleko od siebie tworząc bardzo rozwarty kąt. Jaki kołnierzyk będzie idealny dla nas? Najprościej jest wybrać kent lub półkent, pasuje on do każdego owalu twarzy, większość wiązań krawatów bardzo dobrze prezentuje się na nim. Wielu klientów poszukuje kołnierzy włoskich, ale nie zawsze on pasuje do okrągłego owalu twarzy; nie proponowalibyśmy go osobom, którzy ubraniem chcieliby trochę wyszczuplić swoją sylwetkę, czasami staje się on problematyczny przy różnych wiązaniach krawata- grube węzły wyglądają na nim nie estetycznie i potrafią zepsuć całą stylizację, na która się zdecydowaliśmy.
Ostatnim ważnym elementem koszul jest ich sposób taliowania lub ich brak. Zasada jest tu prosta, jeśli dobrze czujemy się w ubraniach dopasowanych to wybieramy koszulę slim lub super slim czyli koszulę wytaliowaną. Musimy tutaj pamiętać, żeby po zapięciu jej , koszula taka nam się nigdzie nie rozchodziła, wprowadzi nas to w dyskomfort podczas spotkania z innymi ludźmi, taka koszula jest także bardziej opięta na linii ramion, jeśli ktoś chwali sobie przede wszystkim komfort to lepiej wybrać koszulę o kroju mniej wytaliowanym albo regularnym. Tu także jednak nie możemy przesadzać w drugą stronę. Koszula regularna musimy nam dawać swobodę ruchu ale nie możemy w niej wyglądać jak by była po przysłowiowym „starszym bracie”.
Mamy nadzieję że temat wyczerpaliśmy w pełni. Chcielibyśmy podkreślić jedną najważniejszą rzecz. Obojętnie jaką koszulę nie wybierzemy musimy czuć się w niej dobrze i pewnie.